Лікарня – традиційний осередок знань і милосердя, куди по допомогу можуть звернутись всі, хто її потребує. Зазвичай, при виборі місця проживання, цікавляться інфраструктурою. І наявність потужного медичного закладу в цьому питанні грає ледь не вирішальну роль. Жителям Уманщини пощастило, адже ще з часів створення самого району (після злиття з Бабанським і Ладижинським), а саме 12 грудня 1959 року, на базі Ладижинської лікарні запрацювала перспективна Уманська центральна районна лікарня.

Заглядаючи в архів, дізнаємося, що через два неповних роки (1 листопада 1961) молода, націлена на стрімкий розвиток лікарня переведена в місто Умань. Нагодою для цього став переїзд міського пологового будинку, який залишив за собою придатні для розташування приміщення.

Ріст ЦРЛ не змусив чекати на себе, і вже в 1968 розпочалось будівництво нових корпусів. Тут і розмістилась лікарня з 1971, коли їх здали в експлуатацію. Згодом добудували ще 2 терапевтичних корпуси.

Всього в лікарні працювало 9 відділень на 400 ліжок. Проте прогрес не стоїть на місці, галузь охорони здоров’я реформується, прямуючи до зниження кількості ліжко-днів і тривалості перебування хворого в стаціонарі, тому ліжковий фонд оптимізовано до 205 ліжок (з них 95 хірургічного профілю). Діють хірургічне (в тому числі, по 5 ліжок отоларингологічного та урологічного профілів), травматологічне (з п’ятьма нейрохірургічними ліжками з 30), акушерсько-гінекологічне, неврологічне, інфекційне, терапевтичне, дитяче, а також відділення анестезіології та інтенсивної терапії. Активно функціонує денний стаціонар на 22 ліжка.

Крім цього, у лікарні працюють такі структурні підрозділи:

– поліклініка потужністю 250 відвідувань за зміну і 25 напрямками прийому;
– діагностичне, рентгенологічне, фізіотерапевтичне відділення, інформаційно-аналітичний відділ;
– клініко-діагностична лабораторія.

За 58 років роботи Уманської центральної районної лікарні спектр медичних послуг і рівень надання допомоги жителям району значно виросли, зокрема:

– вдосконалено техніку оперативних втручань в хірургічному та травматологічному відділеннях, а саме знижено рівень їх інвазивності – операції проводять з лапароскопічною апаратурою;
– з 2016 року в хірургічному відділенні впроваджено роботу з лазерним коагулятором, який застосовується для лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок, геморою, хронічних анальних тріщин, гнійно-некротичних уражень нижніх, рецидивних куприкових кіст;
– під час оперативних втручань, які проводяться під загальним знеболенням, використовується інгаляційний анестетик «Севоран»;
– в травматологічному відділенні успішно борються з ранами, що довго не гояться, трофічними виразками, пролежнями за допомогою VAC-терапії, виконується остеосинтез при переломах кісток, а також ендопротезування кульшового суглобу;
– в пологовому відділенні, при відсутності протипоказів, пологи знеболюються методом передуральної чи спинно-мозкової анестезії.;
– при аденомі простати, проводиться трансуретральна резекція простати (ТУРП), тобто видалення тканин простати без зовнішніх розрізів.

На базі Уманської ЦРЛ відкрито відділення гемодіалізу Черкаської обласної лікарні, яке розраховане на 20 осіб в день. На даний час лікуються 35 осіб, четверо з них – жителі Уманського району.

Сьогодні в штаті лікарні 66 лікарів (в т.ч. 2 біолога), третина з яких має вищу кваліфікаційну категорію, 187 осіб середнього медичного персоналу та 151 особа інженерно-технічного і молодшого персоналу.

Щорічно в Уманській ЦРЛ лікується близько 10 000 осіб, проводиться майже 2 000 стаціонарних оперативних втручань і ще понад 1500 амбулаторних.

За час свого існування Уманська центральна районна лікарня пройшла довгий шлях становлення і вдосконалення, досягла значних звершень в лікувально-діагностичному процесі та зміцненні матеріально-технічної бази.

Роки минають, а пріоритетні завдання колективу Уманської центральної районної лікарні залишаються незмінними. Ми працюємо, щоб забезпечити населення якісною та доступною медичною допомогою, і останні 7 років до цієї мети нас веде цілеспрямований лідер – Добрянська Інна Іванівна. Головний лікар Уманської центральної районної лікарні очолює заклад з серпня 2010 року.

Інна Іванівна народилася 04 березня 1970 р. в м. Умань. Закінчила Тернопільський медичний інститут за фахом «лікувальна справа» у 1994 році. З 1996 року працює лікарем-кардіологом в Уманській центральній районній лікарні. Пройшла свій професійний шлях від рядового лікаря, згодом працювала заступником головного лікаря з медичної частини. За відмінні професійні та організаторські здібності у 2010 році була призначена на посаду головного лікаря, а у 2013 році Інні Іванівні присвоєно звання «Заслужений лікар України». Добрянська І.І. лікар вищої кваліфікаційної категорії по спеціальності «Організація охорони здоров’я» та «Кардіологія».

Під керівництвом Інни Іванівни лікарня не один рік поспіль займає рейтингові місця за результатами роботи серед інших центральних районних лікарень області. У 2015 році Уманська центральна районна лікарня пройшла перевірку та отримала сертифікат системи управління якістю за міжнародної класифікацією ДСТУ ISO 9001:2009 «Системи управління якістю» на послуги у сфері охорони здоров’я та відповідно отримала вищу акредитаційну категорію на відповідність закладу стандартам державної акредитації. В цьому ж році Уманській центральній районній лікарні підтверджено статус «Лікарня, доброзичлива до дитини».