Чим відрізняється лікування ГРВІ, ГРЗ і грипу?

Застуда, грип та ГРВІ у дітей та дорослих – найчастіші причини звернення до дільничних лікарів. Для цих захворювань характерні спалахи в холодну пору року (переважно восени і взимку). Відразу слід зазначити, що грип входить в групу ГРВІ. Найбільше випадків простуд припадає саме на вірус грипу (понад 50% випадків) ГРВІ.

До інших збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій належать вірус парагрипу та аденовіруси – вони виявляються приблизно у 10% обстежених. Риновірусна інфекція діагностується в середньому в кожного п’ятого пацієнта (частіше у дорослих), а респіраторно – синцитіальна – в одного з десяти хворих.

Про те, чим відрізняється грип від ГРЗ і ГРВІ, як потрібно лікувати ці захворювання – ми і поговоримо нижче.

Причини і симптоми

ГРЗ – це загальна назва захворювань, що супроводжуються ураженням органів дихання. Коли ставиться такий діагноз, найчастіше мова йдеться про бактеріальний генез захворювання, тобто патології цієї групи зазвичай викликані активним розмноженням умовно-патогенної мікрофлори на тлі ослаблення організму. До зниження загального імунітету можуть призвести стреси, переохолодження і хронічна перевтома.

Безпосередньою причиною епідемій грипу та ГРВІ є інфекційні агенти вірусної природи. Вони характеризуються високою контагіозністю, тобто швидко передаються від хворої людини здоровій.

Віруси розповсюджуються повітряно-крапельним шляхом. В інкубаційному (безсимптомному) періоді носій інфекції вже становить небезпеку для оточуючих. Симптоми захворювань на грип і ГРЗ, які виникли через дію інших вірусів, в цілому схожі, але від клінічних проявів бактеріальних інфекцій їх відрізнити цілком можливо.

Для вірусних захворювань характерний гострий початок. У більшості випадків пацієнт може назвати не тільки день, але й годину, коли з’явилися перші неприємні ознаки.

Симптоми, властиві ГРВІ та грипу:

 • кістково-м’язові болі (ломота);
 • висока температура (39С і вище);
 • озноб і виражена гарячкова реакція;
 • головний біль (здебільшого в скронях);
 • виражене загальне нездужання;
 • фотофобія (світлобоязнь);
 • кон’юнктивіт (не завжди);
 • біль у горлі та кашель (на 2-3 день від початку захворювання);
 • нежить (рідко).

При застуді на перший план виступають респіраторні симптоми – закладеність носа, ринорея, кашель, біль у горлі. Температура піднімається поступово, доходячи до більш помірних значень (38,5°С). Найчастіше вона тримається 1-2 дні.

Особливості перебігу ГРЗ, грипу та ГРВІ у дітей та вагітних

Грип та ГРВІ при вагітності особливо небезпечні, оскільки важкий перебіг цих інфекцій може стати причиною порушень внутрішньоутробного розвитку дитини. Жінкам, які готуються стати матерями, варто враховувати, що деякі фармакологічні препарати можуть діяти токсично на плід. У зв’язку з цим варто віддавати перевагу не «синтетиці», а натуральним засобам загальної зміцнювальної дії.

Грип та ГРВІ у дітей протікають з високим відсотком ускладнень. Це зумовлено тим, що імунна система організму маляти не до кінця сформована. Діти більшою мірою (порівняно з дорослими) сприйнятливі до респіраторно – синцитіального вірусу і збудника парагрипу.

Досить часто відзначаються спалахи вірусних інфекцій в дошкільних та загальноосвітніх закладах, тобто в колективах. Для їх попередження Міністерством охорони здоров’я розроблений перелік заходів з профілактики грипу та ГРВІ в школі та дитячому садку. Профілактика

Профілактика грипу та ГРВІ має величезне значення. Ці патології щорічно призводять до тимчасової втрати працездатності мільйонів людей. Сотні пацієнтів гинуть від ускладнень вірусних захворювань.

Основними заходами щодо зменшення захворюваності є щеплення від грипу, підвищення загального імунітету, використання індивідуальних засобів захисту (масок) в період епідемій, дотримання правил особистої гігієни. На піку захворюваності рекомендується по можливості рідше бувати в місцях масового скупчення людей (наприклад, у громадському транспорті) і приймати вітамінні комплекси і препарати-імуномодулятори.

Батьки можуть значно знизити ймовірність захворювання дитини, якщо будуть дотримуватися рекомендацій, підготовлених досвідченими педіатрами та інфекціоністами.

Пам’ятка для батьків щодо профілактики грипу та ГРВІ:

 1. Дитина повинна дотримуватися режиму дня (зокрема сну і відпочинку).
 2. Дітям необхідно частіше бувати на свіжому повітрі.
 3. Житлові приміщення потрібно провітрювати, регулярно проводити в них вологе прибирання.
 4. Дітям мають знати правила особистої гігієни (частіше мити руки і прикривати рот рукою при чханні та кашлі).
 5. Попередити захворювання допоможе загартовування (прохолодні обтирання і обливання) і заняття фізкультурою (гімнастикою).
 6. В дитячому раціоні має бути достатня кількість вітамінів (зокрема – аскорбінової кислоти).
 7. Одягайте дітей по сезону.
 8. Якщо з’явилися симптоми застуди чи ГРВІ – залиште дитину вдома і викличте дільничного педіатра.
 9. За можливості не відводьте дитину в дитячий садок, якщо в установі зафіксовано спалах інфекційного захворювання.

Дотримання цих нехитрих рекомендацій допоможуть знизити частоту захворювань малюка і інших членів сім’ї.